Hel - co warto zobaczyć, jaka jest lokalizacja, jakie są godziny otwarcia?

Hel

Hel to miasteczko na samym krańcu mierzei helskiej, o dość długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV stulecia Hel był ważnym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie stracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. U schyłku wieku XIX pobudowano tu port rybacki i miejscowość ponownie zaczęła się rozwijać. Po I Wojnie Światowej pomimo, że gros mieszkańców Helu mówiła po niemiecku, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano II Rzeczypospolitej. Kilka lat później wybudowano linię kolejową łącząca Hel z Gdynią. Mając na uwadze strategiczne położenie w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. W czasie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do 2 X 1939 r. Po 1945 r. miejscowość miała status miejsca wyjątkowo istotnego strategicznie, mogli odwiedzać go jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu zniesiono dopiero w 1989 r., natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90. XX wieku. Dziś Hel to nade wszystko ośrodek wakacyjnego odpoczynku i rybactwa.

Hel i jego atrakcje: PORT

Znajduje się tutaj także Port Wojenny oraz port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można z tego miejsca wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. działa tutaj Tramwaj Wodny - połączenie promowe z Trójmiastem - to najtańsza i najszybsza sposobność przybycia do Gdyni, Gdańska bądź Sopotu.

PLAŻE

Hel ma pierwszorzędne położenie dla amatorów kąpieli słonecznych - otoczony jest wodami morskimi, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z plaży od strony pełnego Bałtyku, albo od strony zat. Gdańskiej. Na brzegu morza dużo się dzieje - o aktywny odpoczynek dba Hel Animation.

FOKARIUM (ul. Morska 2)

Hel słynie dodatkowo ze swego fokarium - to część Stacji Morskiej - placówki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia oraz ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To także miejsce leczenia chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i oświatowa oraz podziemia, w których można, poprzez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.

Godziny otwarcia:

  • fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku - godziny otwarcia uzależnione są od pory roku

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16)

Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaciekawi również miłośników historii - znajduje się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża. W ekspozycji tego miejsca znajdują się eksponaty militarne, które pochodzą z 1939 roku. Jest to punkt konieczny odwiedzin, zwłaszcza dla męskiej części Turystów. 

 

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA (ul. Bulwar Nadmorski 2)

Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym oraz temat problemów związanych z gospodarką morską. Poszerzysz swoją wiedzę historyczną związaną z Bałtykiem i Półwyspem Helskim.

 

DLA AKTYWNYCH

Aktywny odpoczynek to także wycieczki rowerowe. W 2005 roku otwarto ścieżkę rowerową - prowadzi ona przez całą Mierzeję Helską, wzdłuż szosy 216. Hel to też pociągające miejsce dla entuzjastów nurkowania. Na dnie morza, w okolicy miejscowości, na rożnych głębokościach, leży dużo wraków. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie proponują całkowite zaplecze dla nurków. Nie brakuje również szkoleniowców, którzy przekazują naukę nurkowania.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0