Jastarnia - gdzie się znajduje, jak dojechać, jakie są atrakcje?

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei leży nieduże miasto - Jastarnia (status miasta posiada od 1973 r). Wcześniej była to cicha rybacka osada - dopiero wraz z wybudowaniem (w latach 20-tych minionego wieku) linii kolei i budową portu - nastał dynamiczny rozkwit miejscowości.

Obecnie Jastarnia to wielki ośrodek wypoczynkowy i rybactwa. Na urlopowiczów czekają strzeżone kąpieliska z piaszczystymi brzegami, zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Dla wczasowiczów z czworonogami dostępny jest odcinek plaży między Jastarnią i Juratą (wejście numer 55).

Co ciekawego w Jastarni? TRADYCJE KASZUBSKIE

W Jastarni ciągle silne są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są dwujęzyczne - po polsku i kaszubsku, latem, od 2006 r., prowadzona jest przedsięwzięcie Pieniądz Lokalny. Dostępny jest żeton "3 Merki" - równoważność 3 złotych, można nim płacić w wyznaczonych miejscach za produkty oraz usługi. Duża liczba urlopowiczów zostawia sobie 3 Merki w charakterze pamiątki z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tutaj Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, prywatne Muzeum Pod Strzechą, czy eksponaty wystawione w bosmanacie portu. 

LATARNIA MORSKA (ul. gen. Tadeusza Kościuszki 2A)

W mieście jest także latarnia morska. To najniższa polska latarnia (17 m) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę wypada podać fakt, iż jest to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, całkiem metalowa budowla. Skonstruowana została z fragmentów dawnego nautofonu Stilo. Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.

PORT MORSKI (ul. Portowa 43)

W Jastarni funkcjonuje też port morski zlokalizowany od strony Zatoki Puckiej, to baza rybaków, przystań pasażerska i przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać całkiem duże łodzie - długość 60 m oraz zanurzenie do prawie że 4 m. Basen portowy ochraniają dwa falochrony.

DLA AKTYWNYCH

Jak w większości miejscowości nad zatoką, panują w tej okolicy wyśmienite wprost warunki do uprawiania bardzo modnych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. W dodatku, przez całą Mierzeję Helską prowadzi szlak rowerowy, a otoczenie doskonale nadają się na spacery.

CHATA RYBACKA (ul. Rynkowa 10)

To miejsce, w którym na chwilę przeniesiesz się do czasów dawnego życia rybaków. Kiedyś zamieszkiwała to miejsce kaszubska rodzina, klimat tego miejsca utrzymał się do dnia dzisiejszego. Warto dodać, że Chatą opiekuję się pewna Pani, która z chęcią opowiada o dziejach tego miejsca. Zwiedzanie jest bezpłatne. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0