Polecane obiekty

Willa BALLADA

Atrakcje w okolicach Kuźnicy:

Władysławowo - to rozległe portowe miasto położone u nasady Mierzei Helskiej.

Jurata - przed wojną było to najbardziej elitarne letnie wczasowisko w Polsce.

Hel - miasto położone na końcu półwyspu. Można odwiedzić Muzeum Rybołówstwa, Muzeum Obrony Wybrzeża czy słynne fokarium.

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska, często niepoprawnie zwana półwyspem, jest mierzeją, albowiem powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób, wskutek działalności silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze około 300 lat temu tworzyła ona szereg małych wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć. Charakterystyczny, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, kształt mierzei długiej na 34 km oraz powierzchni ledwo 32 km kwadratowych rozdziela wody Zatoki Puckiej od morza.

Mierzeja zaczyna się w okolicy miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam mniej więcej 300 m, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to ok 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu mierzeja ma już zaledwie 150 m. Podążając od Władysławowa w kierunku Helu leżą po kolei, znane nie zaledwie u nas wakacyjne miejscowości wypoczynkowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata.

Z Władysławowa do Helu, wzdłuż mierzei, przebiega trasa nr 216 oraz tory kolejowe. Do Helu można trafić też wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Gdyni czy Sopotu.

Wody zat. Puckiej są bardzo płytkie, znakomite do praktykowania windsurfingu, a mielizną zwaną Rybitwią, pomiędzy Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie, od 2002 r. mają miejsce "Marsze Śledzia". Marsz ten stanowi niebywałą oraz niespotykaną atrakcję wypoczynku nad polskim morzem.

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 438 765, Dziś: 134, Osób online: 4

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem