Hel - co warto zobaczyć, jaka jest lokalizacja, jakie są godziny otwarcia?

Hel

Hel to miasteczko na samym krańcu mierzei helskiej, o dość długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII wieku. Do XV stulecia Hel był ważnym ośrodkiem handlowym, po pewnym czasie stracił na znaczeniu na rzecz Gdańska. U schyłku wieku XIX pobudowano tu port rybacki i miejscowość ponownie zaczęła się rozwijać. Po I Wojnie Światowej pomimo, że gros mieszkańców Helu mówiła po niemiecku, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano II Rzeczypospolitej. Kilka lat później wybudowano linię kolejową łącząca Hel z Gdynią. Mając na uwadze strategiczne położenie w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. W czasie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do 2 X 1939 r. Po 1945 r. miejscowość miała status miejsca wyjątkowo istotnego strategicznie, mogli odwiedzać go jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu zniesiono dopiero w 1989 r., natomiast same szlabany zniknęły dopiero w latach 90. XX wieku. Dziś Hel to nade wszystko ośrodek wakacyjnego odpoczynku i rybactwa.

Hel i jego atrakcje: PORT

Znajduje się tutaj także Port Wojenny oraz port morski wraz z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można z tego miejsca wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. działa tutaj Tramwaj Wodny - połączenie promowe z Trójmiastem - to najtańsza i najszybsza sposobność przybycia do Gdyni, Gdańska bądź Sopotu.

PLAŻE

Hel ma pierwszorzędne położenie dla amatorów kąpieli słonecznych - otoczony jest wodami morskimi, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z plaży od strony pełnego Bałtyku, albo od strony zat. Gdańskiej. Na brzegu morza dużo się dzieje - o aktywny odpoczynek dba Hel Animation.

FOKARIUM (ul. Morska 2)

Hel słynie dodatkowo ze swego fokarium - to część Stacji Morskiej - placówki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia oraz ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To także miejsce leczenia chorych osobników. Dostępna jest sala ekspozycyjna i oświatowa oraz podziemia, w których można, poprzez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym igraszkom fok.

Godziny otwarcia:

  • fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku - godziny otwarcia uzależnione są od pory roku

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16)

Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaciekawi również miłośników historii - znajduje się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża. W ekspozycji tego miejsca znajdują się eksponaty militarne, które pochodzą z 1939 roku. Jest to punkt konieczny odwiedzin, zwłaszcza dla męskiej części Turystów. 

 

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA (ul. Bulwar Nadmorski 2)

Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym oraz temat problemów związanych z gospodarką morską. Poszerzysz swoją wiedzę historyczną związaną z Bałtykiem i Półwyspem Helskim.

 

DLA AKTYWNYCH

Aktywny odpoczynek to także wycieczki rowerowe. W 2005 roku otwarto ścieżkę rowerową - prowadzi ona przez całą Mierzeję Helską, wzdłuż szosy 216. Hel to też pociągające miejsce dla entuzjastów nurkowania. Na dnie morza, w okolicy miejscowości, na rożnych głębokościach, leży dużo wraków. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie proponują całkowite zaplecze dla nurków. Nie brakuje również szkoleniowców, którzy przekazują naukę nurkowania.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Plaża w Kuźnicy Plaża w Kuźnicy położona od strony otwartego Morza Bałtyckiego jest szeroka, o drobnym, jas...

Przystań i port w Kuźnicy Kuźnica to dość duży ośrodek rybacki. Od strony Zatoki Puckiej funkcjonuje port rybacki z mariną. Przez wiele...

Z roku 1570 pochodzi dokument, który jako pierwszy wspomina o Kuźnicy. w XVII stuleciu kuźnica była maleńką osadą położoną jeszcze na wyspie - nie istniała jeszcz...

Kuźnica ścieżki rowerowe Wybierając się do Kuźnicy warto wziąć ze sobą rower, ewentualnie wypożyczyć go. Przez cały Półwysep Hels...

Hel Hel to miasteczko na samym krańcu mierzei helskiej, o dość długich dziejach. Prawa miejskie nadane został...

Jastarnia Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei leży nieduże miasto - Jastarnia (status miasta po...

Mierzeja Helska Mierzeja Helska, często niepoprawnie zwana półwyspem, jest mierzeją, albowiem powstała w char...

Chałupy Chałupy to miejscowość wypoczynkowa położona na

Chłapowo Chłapowo jeszcze kilkanaście lat temu było wsią rolniczo-rybacka, w dzisiejszych czasach dynamiczni...

Władysławowo Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w 1635 r. zdecydował o...

Karwia Karwia kiedyś była typową rybacką wsią, w dzisiejszych czasach to wzięte, nadmorskie letnisko z dwoma...

Jastrzębia Góra Letnisko Jastrzębia Góra umiejscowione jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckieg...

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0