Jurata

Jurata

Jurata to wschodnia część Jastarni, to jednocześnie nadmorski kurort o krótkiej historii. Jeszcze w latach XX-tych XX wieku były tam tylko wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się tutaj w 1928 r. Ówczesna Polska posiadała mały dostęp do Bałtyku. Z tej przyczyny, pobudowano między innymi port wojenny i handlowy w Gdyni, oraz zaistniały miejsca letniego wypoczynku nad morzem -  Jurata była najbardziej prestiżowa.

Trochę historii..

Formalnie, pierwszy sezon to maj 1931 roku. Najbardziej prestiżowy był ekskluzywny hotel Lido - przebywali w nim między innymi Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura bądź Wojciech Kossak. Prywatne letnie rezydencje miała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Tyszkiewiczowie czy też hr. Potoccy) oraz znani politycy: Mościcki bądź Beck. Do Juraty przybywali na odpoczynek sławni i bogaci Polacy a także obcokrajowcy. Do dziś ocalało dużo ówczesnych will, pensjonatów oraz hoteli. Po II Wojnie Światowej socjalistyczne władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla "ludu". Postawiono wtedy dużo zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych oraz postawiono (w latach 70-tych) drewniane, długie na 300 metrów, molo spacerowe wiodące w głąb zat. Puckiej. Po upadku socjalizmu nowi właściciele ośrodków wczasowych, will, pensjonatów robili wszystko by Jurata znów stała się prestiżowym kurortem. Przez ostatnie 20 lat pobudowano dużo elitarnych, wytwornych a przede wszystkim komfortowych ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli. Jakkolwiek, sporadyczni pamiętający przedwojenną Juratę mówią, iż to jeszcze nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona znów elitarny charakter.

Co warto tu zobaczyć?

PLAŻA

W Juracie są dwie plaże: rozleglejsza i bardziej lubiana nadmorska - na tej plaży stoją bary i żółte osłony dla plażowiczów, przypominające przedwojenne kosze plażowe. Druga plaża leży nad zat. Pucką - którą z kolei, z uwagi na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają amatorzy kite i windsurfingu.

MOLO

To idealne miejsce na spokojny spacer, który pozwoli napajać się piękną panoramą, a także wzmocni nasz organizm, dzięki powietrzu, w którym znajduję się duża zawartość zdrowego jodu. Specjalnie dla Turystów zostały ustawione ławeczki, na których można usiąść i odpocząć.

POMNIK JURATY (ul. Międzymorze)

Pomnik ten to miejsce, z którym jest związana pewna legenda. Jurata była córką słynnego Boga Mórz. Zakochała się ona w zwykłym rybaku, co nie spodobało się ojcu. Zdenerwowany ojciec ciskał piorunami w wybranka córki, przez co zniszczył bursztynowy pałac. W wyniku tego zebrał się potężny sztorm, który zabił również Juratę. Resztki bursztynu można do dziś znaleźć na jurackiej plaży.

PARK LINOWY "JU- HUU!!!" (Al. Wojska Polskiego 5-7)

Idealne miejsce dla osób, które nie mogą wysiedzieć w miejscu oraz lubią aktywny wypoczynek. Park ten skonstruowany jest dla wszystkich, tutaj nie ma ograniczeń wiekowych. Dla najmłodszych polecana jest nowo powstała trasa nawiązująca do filmu "King Kong".

Cennik:

  • Tor ŁATWY: 30zł
  • Tor TRUDNY: 30zł
  • Tor EKSTREMALNY: 30zł
  • Tarzanek: 25zł(dwukrotne przejście)
  • King Kong: 30zł
  • Skok TARZANA: 25zł

WIEŻA WIDOKOWA (ul. Świętopełka 3)

Wejście na wieżę jes bezpłatne, jednak aby dostać się na jej szczyt trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów. Panorama widoczna z góry, rekompensuję cały wysiłek. Wieża dostępna jest dla Turystów cały rok, nie ma tu wyznaczonych godzin otwarcia. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00