Jurata
Jurata to wschodnia część Jastarni, to jednocześnie nadmorski kurort o krótkiej historii. Jeszcze w latach XX-tych XX wieku były tam tylko wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się tutaj w 1928 r. Ówczesna Polska posiadała mały dostęp do Bałtyku. Z tej przyczyny, pobudowano między innymi port wojenny i handlowy w Gdyni, oraz zaistniały miejsca letniego wypoczynku nad morzem - Jurata była najbardziej prestiżowa.
Trochę historii..
Formalnie, pierwszy sezon to maj 1931 roku. Najbardziej prestiżowy był ekskluzywny hotel Lido - przebywali w nim między innymi Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura bądź Wojciech Kossak. Prywatne letnie rezydencje miała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Tyszkiewiczowie czy też hr. Potoccy) oraz znani politycy: Mościcki bądź Beck. Do Juraty przybywali na odpoczynek sławni i bogaci Polacy a także obcokrajowcy. Do dziś ocalało dużo ówczesnych willi, pensjonatów oraz hoteli. Po II Wojnie Światowej socjalistyczne władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla "ludu". Postawiono wtedy dużo zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych oraz postawiono (w latach 70-tych) drewniane, długie na 300 metrów, molo spacerowe wiodące w głąb zat. Puckiej. Po upadku socjalizmu nowi właściciele ośrodków wczasowych, willi, pensjonatów robili wszystko by Jurata znów stała się prestiżowym kurortem. Przez ostatnie 20 lat pobudowano dużo elitarnych, wytwornych a przede wszystkim komfortowych ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli. Jakkolwiek, sporadyczni pamiętający przedwojenną Juratę mówią, iż to jeszcze nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona znów elitarny charakter.
Co warto tu zobaczyć? PLAŻA
W Juracie są dwie plaże: rozleglejsza i bardziej lubiana nadmorska - na tej plaży stoją bary i żółte osłony dla plażowiczów, przypominające przedwojenne kosze plażowe. Druga plaża leży nad zat. Pucką - którą z kolei, z uwagi na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają amatorzy kite i windsurfingu.
MOLO
To idealne miejsce na spokojny spacer, który pozwoli napajać się piękną panoramą, a także wzmocni nasz organizm, dzięki powietrzu, w którym znajduję się duża zawartość zdrowego jodu. Specjalnie dla Turystów zostały ustawione ławeczki, na których można usiąść i odpocząć.
POMNIK JURATY (ul. Międzymorze)
Pomnik ten to miejsce, z którym jest związana pewna legenda. Jurata była córką słynnego Boga Mórz. Zakochała się ona w zwykłym rybaku, co nie spodobało się ojcu. Zdenerwowany ojciec ciskał piorunami w wybranka córki, przez co zniszczył bursztynowy pałac. W wyniku tego zebrał się potężny sztorm, który zabił również Juratę. Resztki bursztynu można do dziś znaleźć na jurackiej plaży.
PARK LINOWY "JU- HUU!!!" (Al. Wojska Polskiego 5-7)
Idealne miejsce dla osób, które nie mogą wysiedzieć w miejscu oraz lubią aktywny wypoczynek. Park ten skonstruowany jest dla wszystkich, tutaj nie ma ograniczeń wiekowych. Dla najmłodszych polecana jest nowo powstała trasa nawiązująca do filmu "King Kong".
WIEŻA WIDOKOWA (ul. Świętopełka 3)
Wejście na wieżę jest bezpłatne, jednak aby dostać się na jej szczyt trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów. Panorama widoczna z góry, rekompensuję cały wysiłek. Wieża dostępna jest dla Turystów cały rok, nie ma tu wyznaczonych godzin otwarcia.
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.