Władysławowo - jakie atrakcje? co warto zobaczyć?

Władysławowo

Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w 1635 r. zdecydował o pobudowaniu tutaj twierdzy, by bronić się przed Królestwem Szwedzkim. Współczesne Władysławowo powstało w latach 50-tych minionego stulecia jako konsekwencja scalenia miejscowości Poczernino, Hallerowo, Wielka Wieś, Cytniewo i portu Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r. Znaczną rolę w zintensyfikowaniu turystyki w tym obszarze odegrał gen. J. Haller, któremu, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Morzem w 1920 r. spodobała się ta okolica. Wspólnie z niektórymi swymi oficerami kupili te tereny. Z inicjatywy ich stanęło kąpielisko Hallerowo, mające być konkurencją dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której generał Haller z rodziną spędzał letni urlop, od 1990 r. można zwiedzić niedużą ekspozycję przeznaczoną Józefowi Hallerowi i jego Błękitnej Armii. Miejscowość ta to dodatkowo port rybacki i morski.

Co warto zobaczyć we Władysławowie?

 

PLAŻA

Współczesne Władysławowo to znana miejscowość letniskowa nad naszym morzem, zlokalizowane jest tu aż piętnaście kąpielisk morskich z szerokimi oraz piaszczystymi plażami. Nad bezpieczeństwem Turystów czuwają tutaj wykwalifikowani ratownicy, strzeżonych kąpielisk jest aż 5. 

ALEJA GWIAZD SPORTU

Kolejną ciekawostką Władysławowa jest znajdująca się na Władysławowskiej promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tego czasu wmurowywane są w deptak gwiazdy największych sław polskiego sportu. Własne gwiazdy posiadają w tym miejscu m.in. Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, a także Michel Platini. Rok za rokiem, w lipcu urządzany jest tutaj Festiwal Sportu.

PORT

Władysławowski port pełni również rolę mariny. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą skorzystać dodatkowo ze stoczni remontowej. Stąd można wybrać się w rejs po Bałtyku ewentualnie Zatoce Puckiej jednym z wielu statków wycieczkowych. Istnieje również szansa odbycia podróży z Władysławowa na Litwę, Łotwę czy Skandynawii. Wędkarzy zaintryguje zapewne fakt, iż z Władysławowa aranżowane są rejsy z okazją wędkowania w morzu.

DOM RYBAKA (ul. Hallera 19B)

Charakterystycznym punktem Władysławowa jest też Dom Rybaka - siedziba władz gminnych - z rozpoznawalną basztą widokową, z której można delektować się panoramą Władysławowa i okolicą. 

MAGICZNY ZAWRÓT GŁOWY (ul. Generała Hallera 19, tel. 502 329 066)

Nie masz pomysłu na spędzenie wolnego dnia z rodziną? Magiczny Zawrót Głowy to wystawa, która pozwoli Wam zapoznać się, między innymi, z tajnikami magicznych trików. Tutaj nikt nie będzie narzekał na nudę, jedynym problemem jest fakt tego, że wszystko może pomieszać Ci się w głowie, jednak dobra zabawa nie ominie Cię ani na chwilę.

To tutaj możesz przenieść się do morskiego świata i przeżyć niesamowitą przygodę w towarzystwie naturalnej wielkości figur zwierząt, które zamieszkują morza i oceany. To miejsce przeznaczone dla wszystkich, idealny sposób na spędzenie wolnego dnia z najbliższymi.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0