Jastrzębia Góra - Jakie atrakcje? Co robić? Jakie są ciekawe miejsca?

Jastrzębia Góra

Letnisko Jastrzębia Góra umiejscowione jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Najwcześniejsze domy zostały posadowione w tym miejscu dopiero na początku lat dwudziestych XX w. – po włączeniu tych rejonów do II Rzeczypospolitej. Kluczowymi inspiratorami kształtowania tej osady było dwóch stołecznych biznesmenów: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni część terenów współczesnej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze obiekty turystyczne. W latach międzywojennych wieś ta była lubianym, zwłaszcza pośród warszawskiej śmietanki, kurortem. O popularności Jastrzębiej Góry niech świadczy fakt, że odpoczywali tu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi otrzymała w 1963 roku a od 1975 roku jest elementem składowym miejscowości Władysławowo.

Wczasy w Jastrzębiej Górze PLAŻA

Usytuowane są w tym miejscu trzy wytyczone kąpieliska nadmorskie z rozległą plażą. W rejonie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, oczyszczona z kamieni, które zostały wykorzystane do utrwalenia stromego brzegu. Na plażę, zważywszy na skarpę dojścia są strome i mają w przybliżeniu 300. stopni. Jest dodatkowo łagodniejsze dojście prowadzące na plażę od ul. Droga Rybacka.

GWIAZDA PÓŁNOCY

W 2000 r., po przeprowadzeniu analiz geodezyjnych, stwierdzono iż właśnie tutaj, znajduje się najdalej w kierunku północy wysunięte miejsce Polski. Posadowiono więc tutaj symboliczny kamień nazwany „Gwiazda Północy”.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. IGNACEGO LOYOLI (ul. Piastowska 14)

Perełkę architektury stanowi kościół pod wezwaniem Świętego Ignacego Loyoli. Budynek świątyni nie jest obiektem zabytkowym – wybudowany został dopiero w poł. lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku ale ma ciekawą budowę – posiada dwie kondygnacje. Dodatkową atrakcją kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, na których od 1992 roku wykonywane są Koncerty Organowe.

LISI JAR

Naturalną ciekawostką wczasowiska jest Lisi Jar. Wąwóz ów, dawniej liczący z grubsza dziesięć km długości, w sporej części został zabrany przez Bałtyk. Strome zbocza jaru porośnięte są więcej niż 100-letnimi buczynami, z dodatkiem samotnych świerków, jarzębów, brzóz a nawet zdziczałych grusz. W górnym fragmencie wąwozu poszycie bujno porośnięte jest paprociami.

DOM WHISKY (ul. Droga Rybacka 60)

Jest to atrakcja przeznaczona dla starszych kuracjuszy, którzy są fanami "szkockiej wody życia". Tutaj mogą delektować się nią dowoli, na piętrze znajduję się klimatyczne pomieszczenie z grami planszowymi, które umili pobyt w tym miejscu. Jeżeli jakaś whisky rozpali Twoje pragnienie i będziesz chciał się nią podzielić z najbliższymi, możesz ją tu kupić.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.kuznica.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Plaża w Kuźnicy Plaża w Kuźnicy położona od strony otwartego Morza Bałtyckiego jest szeroka, o drobnym, jas...

Przystań i port w Kuźnicy Kuźnica to dość duży ośrodek rybacki. Od strony Zatoki Puckiej funkcjonuje port rybacki z mariną. Przez wiele...

Z roku 1570 pochodzi dokument, który jako pierwszy wspomina o Kuźnicy. w XVII stuleciu kuźnica była maleńką osadą położoną jeszcze na wyspie - nie istniała jeszcz...

Kuźnica ścieżki rowerowe Wybierając się do Kuźnicy warto wziąć ze sobą rower, ewentualnie wypożyczyć go. Przez cały Półwysep Hels...

Hel Hel to miasteczko na samym krańcu mierzei helskiej, o dość długich dziejach. Prawa miejskie nadane został...

Jastarnia Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei leży nieduże miasto - Jastarnia (status miasta po...

Mierzeja Helska Mierzeja Helska, często niepoprawnie zwana półwyspem, jest mierzeją, albowiem powstała w char...

Chałupy Chałupy to miejscowość wypoczynkowa położona na

Chłapowo Chłapowo jeszcze kilkanaście lat temu było wsią rolniczo-rybacka, w dzisiejszych czasach dynamiczni...

Władysławowo Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w 1635 r. zdecydował o...

Karwia Karwia kiedyś była typową rybacką wsią, w dzisiejszych czasach to wzięte, nadmorskie letnisko z dwoma...

Jastrzębia Góra Letnisko Jastrzębia Góra umiejscowione jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckieg...

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0